Vali Karaloğlu’ndan fetih çıkış

Alparslan ÇINAR/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’nın fethinin 813’üncü yılı kutlamalarına katılan Vali Münir Karaloğlu, fetih kutlamalarına karşı çıkanları eleştirerek, “Hala karşı çıkan varsa kendileri bilir, yolları açık olsun. Antalya halkı fethi kutlamaya devam edecektir. ‘Vali giderse nasıl kutlayacaksınız’ diyorlarmış. ‘Niye kutluyoruz’ diyeceğine ‘Bu zamana kadar neden kutlanmadı?’ desene” dedi.
‘Evimiz Akdeniz’ sloganıyla bu yıl 813’üncüsü kutlanan Antalya’nın fethi etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) panel düzenlendi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, panel öncesinde AKM içindeki sergilerin açılışını gerçekleştirdi. Akdeniz’in sualtı zenginliklerinin gösterildiği fotoğraflar ve keçeden yapılan eserleri inceleyen Vali Karaloğlu, Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen panele katıldı. Vali Karaloğlu panel öncesinde bir konuşma yaparak, Antalya’nın fethinin 813’üncü yılını kutlamanın önemine değindi. Her yıl bir tema ile fethi kutladıklarını ve bu şekilde geçmişle gelecek arasında köprü kurduklarını kaydeden Vali Karaloğlu, fethin kutlanmasına karşı çıkan söylemlerde bulunanları da sert dille eleştirdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi’nin fetih etkinliklerinin esas düzenleyicisi olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, “Bu kutlama eğlenme amaçlı değil, işi derinlemesine incelemek içindir. Bir şehrin fethini kutlamak önemlidir. Şuna, buna karşı olmak değildir. Kendisine, ecdadımıza sahip çıkmaktır. Hala karşı çıkan varsa kendileri bilir, yolları açık olsun. Antalya halkı fethi kutlamaya devam edecektir. ‘Vali giderse nasıl kutlayacaksınız?’ diyorlarmış. Antalya’da doğmadım ama Antalya’yı en az Antalyalı kadar seviyorum. ‘Niye kutluyoruz?’ diyeceğine ‘Bu zamana kadar neden kutlanmadı’ desene. Bunları sorgulasana” dedi.
Vali Karaloğlu’nun konuşmasının ardından Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasin Pişkin, Antalya’nın fethini ve fetih anlayışını konu alan bir konuşma yaptı.

Sosyal Medya'da Paylaşabilirsiniz

Yorum Yap